Mycie ręczne – czyli jak dbać o karoserię?
Ręczne mycie auta – powiecie, „nic prostszego”. Ale czy na pewno? Nieskomplikowana z pozoru czynność może nam jednak sprawić więcej kłopotu, niżby wyglądało na pierwszy rzut oka. Wszystko przez przecenianie wytrzymałości i odporności lakieru, z którym tak naprawdę należy obchodzić się bardzo ostrożnie. W kosmetyce samochodowej ważne jest to, by używać nie tylko tylko odpowiednich kosmetyków samochodowych ale także takich materiałów, które będą przede wszystkim bezpieczne dla lakieru. Sprawdź, w jakie powinieneś się zaopatrzyć.
Ircha naturalna najlepsza na osuszanie
Żadne mycie auta nie będzie skuteczne, jeżeli nie jesteśmy wyposażeni w irchę naturalną. Za najbezpieczniejszy materiał do wycierania lakieru uznaje się irchę naturalną i syntetyczną. Doceniane przez profesjonalistów do osuszania umytego pojazdu, idealnie chłonie wodę, a co za tym idzie świetnie sprawdzą się np. przy myciu oraz pielęgnacji szyb samochodowych. Prawdziwi automaniacy wiedzą, że ważny jest czas, dlatego nie możesz pozwolić sobie, by to słońce wysuszyło maskę twojego pojazdu. To prosta droga do powstania zacieków. Dobrej jakości ircha naturalna i syntetyczna to najlepszy sposób na pozbycie się wody. Ircha jest bardziej chłonna niż ściereczki z mikrofibry, dzięki czemu w kilka chwil zbierze wodę z szyb, jak i lakieru.
Mieniący się chrom – polerka w jego służbie
Kto z nas nie odwraca głowy gdy przemyka lśniący błysk na ulicy? Chrom w samochodzie pełni najczęściej rolę ozdobną i sprawia, że samochód wyróżnia się, zyskuje bardziej prestiżowy charakter i przyciąga uwagę. Chrom na elementach samochodu to powłoka mikroskopijnej grubości, która nadaje lustrzany efekt blasku. Tworzy trwałą warstwę zabezpieczającą, jednak sam wymaga odpowiedniej pielęgnacji specjalnie do tego przystosowanymi środkami. Jak wszystkie pozostałe elementy samochodu, również te chromowane wymagają czyszczenia, często nawet bardziej starannego niż karoseria czy felgi. Stosujemy tu przede wszystkim specjalistyczne pasty, mleczka czy wosków do chromu, które nie mają w sobie najmniejszych drobinek ściernych. Żeby jednak dopełnić pielęgnacji nieodzowny pozostaje specjalistyczna ultra miękka polerka – aby nie zarysować powierzchni i nie zostawić mikroskopijnych nawet rys.
Dla skórzanej tapicerki – dwustronny czyścik duo
Tapicerka skórzana jest prostsza w utrzymaniu w czystości niż zwykły materiał lub welur, jednak nie wolno nam zapominać o jej regularnym i odpowiednim czyszczeniu. Skórzane siedzenia w aucie – zwłaszcza fotel kierowcy narażony jest na duże zużycie. Takie zużycie jest naturalną sprawą i objawia się tym, że skóra jest sucha oraz wypłowiała. Aby zaimpregnować tapicerkę skórzaną koniecznie musimy mieć specjalistyczny kosmetyk do skóry oraz miękki duo czyścik na stronę z irchy. Dozujemy środek na czyścik – stronę gładką – i pocieramy siedzenia naszego samochodu do momentu aż preparat się wchłonie. Następnie tapicerkę polerujemy miękką, puszystą stroną czyścika, aby powierzchnia ostatecznie osuszyć i wypolerować nie narażając na mikrozarysowania.